

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.1 % |
| Height - Seated (Max) | 0.55 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Case Code (Metric) | 1608 |
| Resistance | 56 Ω |
| Power Rating | 63 mW |
| Composition(Kit Type) | Thin Film |
| Temperature Coefficient | 25 ppm/°C |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| RoHS | Compliant |
| Output Current | 1.4 A |
| Number of Terminations | 2 |
Stock: 822
Distributors
pcbx
Unit Price$0.08755
Ext.Price$0.08755
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.08755 | $0.08755 |
| 10 | $0.08215 | $0.82150 |
| 50 | $0.07709 | $3.85450 |
| 100 | $0.07276 | $7.27600 |
| 500 | $0.06868 | $34.34000 |
| 1000 | $0.06125 | $61.25000 |
| 3000 | $0.05462 | $163.86000 |
| 5000 | $0.04871 | $243.55000 |
